Designad av Arne Jacobsen

Picto 34 mm, vit urtavla, matt svart boett, svart läderarmband

PICTO armbandsur med roterande urtavla och svart läderarmband med matt svart spänne. Urskivan på denna klocka är 34 mm.
Sizeguide
1 848,00 kr
Anpassa Picto 34 mm, vit urtavla, matt svart boett, svart läderarmband
Picto 34mm, white dial, matt black case   + 0,00 kr
BLACK LEATHER STRAP 14 MM   + 0,00 kr
I lager

1 848,00 kr

Boett i solidt rostfritt stål, härdat mineralglas, 5 ATM.
Mer information
SKU 34079-4114B
Modell PICTO
Storlek 34 mm
Färg på urtavla vit
Infattningsring Matt svart
Material i band Läderarmband
Bandbredd 14 mm
Bandets färg Svart
Rörelse MIYOTA 2025

Arne Jacobsens design väckte uppståndelse överallt och det magiska är att den fortfarande gör det. Bra design kännetecknas av att den fortsätter att fascinera i takt med att tiden går - och oavsett om du väljer en design från 1939 eller 1972 är du garanterad en klocka som aldrig förlorar sin plats i tiden.

Shipping from only 69 kr

30-day returns from 69 kr

Förlängd 3 års garanti

Utformad för mångsidighet

Arne Jacobsen designade med form och funktion i åtanke för att du ska kunna uppskatta de speciella ögonblicken i livet med ett stycke dansk designhistoria på din handled, vägg eller bord.

 

 

Bordsklockor av Arne Jacobsen

Arne Jacobsen hade ritat ett hus åt H.J. Hansen, som var chef för Lauritz Knudsen. Hansen var så entusiastisk över Jacobsen att han uppmuntrade honom att rita en klocka redan 1939. Klockan, som Arne Jacobsen ritade 1939, presenterades på vårutställningen i Charlottenborg. Det var den första av totalt fyra serier från Arne Jacobsens hand.

Arne Jacobsens bordsklocka har uppdaterats med både alarm, snooze-funktion och ljus, som utlöses av en osynlig sensor i klockans topp. En mycket vacker, enkel och klassisk väckarklocka som pryder varje hem.

Utforska bordsklockor

 

ARNE JACOBSEN - TIDLÖS DESIGN

Geniet som gjorde dansk design världskänd. Arne Jacobsen är utan tvekan en av Danmarks mest framstående arkitekter och är internationellt erkänd för sina fantastiska byggnader och design - även för sina klockor. Arne Jacobsens arkitektur beundras fortfarande internationellt och många av hans produkter fortfarande produceras.


Arne Jacobsens design väckte uppståndelse överallt och det magiska är att den fortfarande gör det. Bra design kännetecknas av att den fascinerar allt eftersom tiden går. Klockorna har nu återskapats helt i enlighet med Arne Jacobsens originalritningar. De unika klockorna skapades under en lång, otroligt produktiv och konstnärligt unik karriär som arkitekt och designer.

STRAPP & BAND

Vi har hela utbudet av PICTO-remmar och -band - ta bara en titt. Alla remmar är enkla att byta själv – du kan till och med göra det när du är på språng och alltid ha en snygg look.

Se mer

 

INSPIRATION

Låt dig inspireras av berättelser från hela PICTO
universum.

Se mer

KLOCKER FÖR BORD

Vad sägs om att ha PICTO som bordsklocka? Och vi sa: "Yeah baby", så här är den: Vi är stolta över att kunna presentera PICTO bordsklocka.

En 45 mm frontmonterad på ett enkelt och elegant stativ. Vi tror att du kommer att gilla den. Det gör vi.

Se mer